Masterchef Mehmet Şef Kimdir?

0
19
views

TV8’in ilgiyle takip edilen yemek yarışması programı Masterchef’in jüri üyelerinden birisi olan Mehmet Şef’in tam adı Mehmet Yaçınkaya’dır. Kendisi 1974 yılında Bolu’da dünyaya gelmiş ve Bolu’nun çıkardığı ünlü aşçılardan birisi oluyor.

Farklı mutfakları birleştirme anlamına gelen “Fusion Mutfak” konseptini Türkiye’de ilk uygulayan şeftir kendisi. Dünya genelinde yapılmış olan yemek yarışmalarında çok önemli başarılar kazanmıştır. Aşağıda Mehmet Şef’in kazandığı bazı ödülleri sizin için listeliyoruz:

  • 2005’te Amerika’ nın ünlü gurme dergisi “CULINARY” de Trend Chef olarak biyografisi ve spesiyalleri yayımlandı.
  • 2007 yılında yine CULINARY dergisinin internet sitesinde spesiyalleri biyografisi yayınlandı.
  • Mehmet Yalçınkaya, 2008 yılında, EUROTURKCHEFS CULINARY TEAM adlı takımı kurdu. Uluslararası yarışmalarda yarışan takımın kaptanlığını yaptı.
  • Almanya’da dört yılda bir yapılan 2008 IKA OLİMPİYADE DER KÖCHE A kategorisinde dünya üçüncüsü oldu.
  • 2009 yılında özel bir istekle Katar Başbakanlığı Konutları ve özel yatla( Al Mırgab) dünya turuna cıktı. Burada yaptığı çalışmalarda 1 Mıchelın yıldızlı Chef olan Fransız Carlos Marshal ile Katar Başbakanlığı bünyesindeki konutlarda İtalya, Fransa da çalışmalarda bulundu.
  • 2010 yılında Heds Grup /Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı bünyesinde gastronomi workshopları gerçekleştirmiş aynı zamanda Berlin Film Festivali, Grune Woche I.T.B Turizm Fuarı dahil bir çok İnternationel organizasyonun gala yemeklerini verdi.
  • 2012’de Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında dünya ikincisi oldu.
  • 2013 yılında Al monitör yazarı Californiya Üniversitesi Öğretim Üyesi Pınar Tremblay tarafından Mehmet Şef hakkında Inno Turkısh Cusine adlı makale yayınlandı.
  • Türk mutfağı ile ilgili çeşitli fuar, festival ve yarışmalarda madalya, şilt ve sertifikalar kazandı.

Mehmet Şef hakkında merak edilen sorulardan birisi de “Mehmet Şef nerede çalışıyor?” Mehmet Şef şu anda İstanbul Kalamış’tdaki Ouzo Roof Restaurant’ın şefliğini yapmaktadır.

Mehmet Şef’in Sol Eli Neden Hep Gizleniyor?

Mehmet Şef ile alakalı olarak en merak edilen şeylerden birisi de Mehmet Şef’in sol elinin neden sürekli gizlendiği konusu. Mehmet Şef görüntülendiğinde her zaman sol eli bir şekilde kamüfle ediliyor, ya cebine koyuyor elini ya da elini başka birşeyin arkasına gizliyor. Bu da ister istemez izleyicilerin aklında soru işareti oluşturuyor.

Bu konu aslında Mehmet Şef’in mutfakta başına gelen bir sorundan kaynaklanıyor. Mehmet Şef yemek yaparken sol elinin üç parmağını kıyma makinesine kaptırıyor ve sol elinde 3 parmağı eksik olduğu için de sürekli gizliyor kameralardan.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here