Kimsesizler Dizisi RTÜK’ün radarına takıldı!

0
19
views

Fox TV, geçtiğimiz günlerde yeni dizisi Kimsesizler için fragman videoları yayınlamıştı. Dizinin başrolünde devlet yurdunda kalan ailesi olmayan dört küçük kızın hayatı konu alınıyordu. Dizinin oyuncu kadrosu çok sağlam aslında. Dizideki başrollerden birinde Kızım dizisi ile herkesi kendine hayran bırakan genç oyuncu Beren Gökyıldız var. Bir diğer başrol de dizi için saçını ve sakalını kesen Erdal Beşikçioğlu.

Kimsesizler Yeni Dizi Tanıtım >>> Video #3

Kimsesizler Yeni Dizi Tanıtım >>> Video #2

Kimsesizler Yeni Dizi Tanıtım >>> Video #1

 

RTÜK neden Kimsesizler dizisinin incelemeye aldı?

Evet fragmanları yayınladıktan sonra şimdi de RTÜK’ün neden diziyi incelemeye aldığı konusunu inceleyebiliriz. Öncelikle anladığımız kadarıyla dizinin RTÜK tarafından incelemeye tabi tutulmasında en büyük neden, devletin bir kurumunun dizi tarafından haksız olarak kötü gösterilmesi diyebiliriz.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada “Öncelikle bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti’nde kimse, kimsesiz değildir. Devletimiz ihtiyaç duyan tüm vatandaşlarımıza imkanlarını ve sosyal hizmet modellerini seferber etmektedir. Dizinin tanıtımlarında çocuk koruma sistemimiz hakkında yeterli ölçüde bilgi sahibi olunmadığı görülmektedir

Bakanlığın yaptığı açıklamanın devamında aşağıdaki bilgiler verilmiştir gerekçe olarak:

Fragmanda çocuklara yönelik söylenen sert ve hoyrat ifadeler kamuoyu vicdanını yaralamıştır. Çocuk alanında çalışmalar yapan Sivil Toplum Kuruluşları da dizinin içeriğine dair şikayetlerini çeşitli mecralar aracılığı ile bakanlığımıza ulaştırmışlardır.

Dizinin konusu, konunun işleniş biçimi ve fragmanındaki görüntüler değerlendirildiğinde; devlet koruması altındaki çocuklarımızın psikososyal gelişimlerini olumsuz etkileyeceği, çocuklarımıza büyük bir özveri ile bakım hizmeti sunan personellerimizi töhmet altında bırakacağı değerlendirilmektedir.

Söz konusu dizinin senaryosunun ilgili mevzuat doğrultusunda, çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek yayın akışına girmeden önce RTÜK tarafından incelenmesi yerinde olacaktır.

Bu amaçla, ilk tanıtımın yayınlanmasının hemen akabinde, 21 Eylül 2020 tarihinde Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından RTÜK’e resmi yazı yazılmıştır.

Yarınımız olan çocuklarımızı koruyabilmek için onları örselemeyecek bir yayın dilini hep beraber oluşturabileceğimize inanıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here