14 Şubat Niye Sevgililer Günü

0
181
views

14 Şubat Niye Sevgililer Günü

14 Şubat tarihinin neden Sevgililer Günü olarak kutlandığı her zaman merak edilmiştir. Kimileri 14 Şubat’ın ekonomik bir yalan olduğunu savunurken kimileri de 14 Şubat’ın bir anlamı olduğunu boşuna Sevgililer Günü denmediği kanısında. Sizler için 14 Şubat’ın nereden geldiğini neden sevgililer günü olduğunu derledik.

14 Şubatın mazisi milattan sonra 270 yılına kadar dayanmaktadır. Rivayete göre İmparator 2. Claudius Roma İmparatorluğu’nun Hükümdarıydı. O yıllarda Roma’da yaşanan Aşktan dolayı İmparator askerleri ile birlikte sefere çıkmakta zorlanıyordu. Askerler sevdiklerini veya eşlerini Roma’da bırakıp sefere çıkmak isemiyordu. Bu durumdan rahatsız olan 2. Claudius Roma’da evlenmeleri yasak etti.

Aziz Valentina’da bu devirde Roma’da yaşayan aşka ve sevgiye inanan bir papazdı.  Aziz Valentina İmparator Claudias’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye başladı. Bu durumu duyan İmparator  Aziz Valentine’yi tutuklattı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü.

Aziz Valentina öldükten sonra 270 yılının 14 Şubat’ında da defnedildi. Bu duruma çok üzülen Romalılar o günden sonra 14 Şubat’ı Aziz Valentina günü ilan etti. O gün günümüze kadar değişerek 14 Şubat Sevgililer Günü olarak anılmaya başlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here